hu en
2018. Február 27. 14:00  -  Guber Péter   -   Fotó: vidi.hu, vbke.hu
KLUBTÖRTÉNELEM
Csukovics Lászlótól Stefan Scsepovicsig - debütáns-gólok a Vidi NB I-es történelméből

Hétvégén betaláló szerb támadónk 50 éves NB I-es történelmünk alatt klubunk 26. játékosa lett, aki élete első, színeinkben lejátszott bajnokiján gólt lőtt az élvonalban.

2-1-es győzelmet aratott a Vidi szombaton a Pancho Arénában a Vasas fölött 2018 első bajnokiján. Csapatunk második, győzelmet érő találatát Stefan Scsepovics szerezte, aki így debütánsként tudott gólt lőni az NB I-ben. Klubunk 50 éves élvonalbeli történelmében keveseknek sikerült ez a bravúr, de azért nincs egyedül...

Az elsők

A statisztika sajátosságából fakadóan az természetesen igaz, hogy aki a klub történetének első NB I-es bajnokiján betalál, az óhatatlanul debütáns-gólszerző lesz az élvonalban, még ha korábban szerzett is gólokat a csapatban. Ahogy azt számos szurkolónk minden bizonnyal tudja, a Vidi első, 1968-as első osztályú idényének nyitómérkőzésén 6-1-es vereséget szenvedtünk a Vasastól. Gólunkat Csukovics László szerezte, aki 1965 és 1967 között összesen háromszor ünnepelhetett már az NB I/B-ben. Azt a találkozót 1968. március 2-án rendezték, vagyis szinte kereken 50 évvel Stefan gólja előtt írtak történelmet legendáink.

Az 1968-as idényben végül sajnos búcsúzni kényszerültünk az NB I-től, de aztán minden gond nélkül, imponáló magabiztossággal sikerült visszajutni. Mivel ekkor újabb vérfrissítésen esett át a csapat, "benne volt a pakliban", hogy újra debütáns-gólnak tapsolhat a közönség - ám arra talán még így sem számítottak korabeli drukkereink, hogy egyből hármat is láthatnak.

Az ellenfél ráadásul kifejezetten erős volt: az MTK a főváros-centrikus magyar futball nagycsapatai közé tartozott. A Vidi óriási meglepetést okozva 3-0-ra győzött a Hungária körúton, a gólokat pedig időrendben Wollek Tibor, Józsa István és Nagy II János szerezték - mindannyian életük első élvonalbeli meccsét játszották (egy meccsen több debütáns-gólt még egyszer láthattak Vidi-szurkolók: 2000 júliusában a Nagykanizsát az egyaránt első NB I-es vidis bajnokijukat játszó Nicolae Ilea és Németh Tamás góljaival 2-0-ra vertük). Mindössze egy évvel később, 1971. március 7-én Szalmásy Tamás is "zöldfülűként" szerzett gólt a Dunaújváros elleni megyei rangadón.

Emlékezetes duplák

Klubunk gazdag történelmében arra is volt már példa, hogy játékosunk élete első vidis meccsén nem egy, hanem azonnal két gólt lőjön - ráadásul két ízben is. Elsőként egykori gólerős középpályásunk, Burcsa Győző vitte ezt véghez, amikor 1977. március 12-én már a 11. percre (!) duplázni tudott és bár három minutummal később 3-0 volt az előnyünk a Budapest Honvéddal szemben, végül 3-3 lett a végeredmény (későbbi vezetőedzőnk és klubigazgatónk erről egy 2014-es, vidi.hu-nak adott interjúban is beszélt).

Talán még ennél is emlékezetesebb Babai László produkciója. Az NB I-ben végül 14 mérkőzésig jutó egykori csatár 1989-ben valósággal berobbant a köztudatba, amikor május 14-én, Tatabányán az 57. percben becserélte őt Kaszás Gábor vezetőedző. Saját nevelésű csatárunk nem tétlenkedett, még abban a minutumban gólt ért el, amit 13 perccel később megismételt, azaz duplázni tudott - csapatunk pedig 3-1-re győzött a Bányász ellen.

Villámrajt tavasszal

Stefan Scsepovics a Vasas ellen a naptári év első bajnokiján talált be debütánsként - és nem ő az egyetlen, aki ezt véghezvitte. Csukovics, Wollek, Józsa, Nagy II és Szalmásy góljairól fentebb már volt szó, de ennek a statisztikai bravúrnak a megismétlődésére 1971 után 38 esztendőt kellett várni.

2009-ben frissen igazolt későbbi gólkirályunk, André Alves a Siófok szimpatizánsait keserítette február 21-én, amikor az 5. percben ellőtte Milinte mellett a labdát.

Az újkori történelem hősei

A Vidi 2007 óta íródó Garancsi-érájának is akadtak már debütáns-góljai Stefant megelőzően. André Alves 2009-es bemutatkozásáról már szóltunk fentebb, de az első nem az ő nevéhez fűződik, hanem egy másik külföldi játékoshoz: César Romeróhoz.

Az összesen 9 NB I-es meccsen pályára lépő brazil középpályást 2008. augusztus 2-án ismerhették meg személyesen drukkereink, ráadásul azonnal pozitív képet alakított ki magáról: a 24. percben ugyanis bevette a szombathelyi Rózsa Dániel kapuját, ezzel pedig - mint később kiderült - a három pontot is megszerezte a Vidinek.

A 2009-10-es idényben villámrajtot vett a Vidi. Csapatunk a Kecskemét gárdáját ütötte ki a Széktói Stadionban, a végeredmény 6-3 lett, 27 percnyi játék után 4-0 volt az előnyünk. A negyedik találatot az Újpesttől azon a nyáron érkező Lipták Zoltán szerezte.

Még ugyanezen a nyáron került sor a következő ilyen jellegű eseményre is. Az egyiptomi U20-as vb-n 62 nappal később bronzérmet szerző Présinger Ádámot ugyanis a Honvéd ellen, augusztus 15-én vetette be életében először az NB I-ben dr. Mezey György vezetőedző, ezt pedig a hátvéd 59. percben történtő becserélése után 7 perccel góllal hálálta meg - a Vidi 2-0-ra győzött.

2013 hozta el a szombatig legfrissebbnek számító emlékeket, hiszen ebben az évben kétszer is ünnepelhetett egy-egy játékosunk élete első vidis bajnokiján. Juhász Roland csaknem 8 év után először játszott a magyar bajnokságban, amikor José Gomes vezetőedző a kezdőbe jelölte őt a Siófok elleni bajnokin, március 29-én. Az emlékezetes, kiütéses, 6-0-s sikert hozó találkozón Roli az 5. találatot jegyezte, a 90. minutumban volt eredményes.

Szintén José Gomestől kapta meg a lehetőséget az NB I-ben Kleinheisler László. "Scholes" a 2013-14-es bajnokság nyitófordulójában, szintén Sóstón lépett pályára életében először az élvonalban, az ellenfél pedig a Haladás volt. Korábbi középpályásunk szép találatának kárvallottja ismét a már említett Rózsa Dániel volt, végül 2-0-ra győzött a Videoton FC.

A Vidi történetének 26, bajnokin góllal bemutatkozó játékosa, időrendben
Évszám Név Ellenfél Eredmény
1968 Csukovics László Vasas SC 1-6
1970 Wollek Tibor MTK 3-0
1970 Józsa István MTK 3-0
1970 Nagy II János MTK 3-0
1971 Szalmásy Tamás Dunaújvárosi Kohász SE 1-1
1977 Burcsa Győző* Budapest Honvéd SE 3-3
1979 Preszeller Tamás Zalaegerszegi TE 2-3
1982 Havasi Lajos Pécsi MSC 3-1
1985 Gyenti László Újpesti TE 1-0
1987 Emmer László Ferencvárosi TC 2-2
1989 Babai László* Tatabányai Bányász SC 3-1
1991 Dubecz János Siófoki Bányász SE 2-3
1994 Tóth Norbert Zalaegerszegi TE 4-4
1995 Jagodics Zoltán Zalaegerszegi TE 1-2
1996 Donát Rajmund Csepel SC 2-2
1996 Almir Filipovic Ecker-Stadler FC 2-0
2000 Nicolae Ilea Nagykanizsai Olajbányász SE 2-0
2000 Németh Tamás Nagykanizsai Olajbányász SE 2-0
2001 Komódi László Matáv SC Sopron 1-0
2008 César Romero Szombathelyi Haladás 1-0
2009 André Alves BFC Siófok 2-1
2009 Lipták Zoltán Kecskeméti TE-Ereco 6-3
2009 Présinger Ádám Budapest Honvéd FC 2-0
2013 Juhász Roland FGSZ Siófok 6-0
2013 Kleinheisler László Szombathelyi Haladás 2-0
2018 Stefan Scsepovics Vasas FC 2-1

*a csillaggal jelölt labdarúgók duplázni tudtak az említett mérkőzésen

A Vidi a felsorolt 23 mérkőzésen mindössze 4-szer maradt alul és 5 döntetlent játszott.

MOL Fehérvár FC - Minden jog fenntartva
A webhely cookie-k segítségével nyújtja a szolgáltatásokat, szabja személyre a hirdetéseket és elemzi a forgalmat. Emellett a felhasználási adatokhoz a Google is hozzáférhet. A webhely használatával elfogadja a cookie-k használatát. További részletek